Problem z układem chłodzenia

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Masa89
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2009, 18:50

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Masa89 »

A mianowicie na zimnym silniku ucieka mi gdzieś płyn z zbiorniczka, podczas jazdy miga mi czasem czujnik od temp ale temp zamiast rosnąć to spada na wskaźniku, niedawno wymieniałem płyn i nagrzewałem silnik z nowym płynem i wskaźnik był jeszcze nisko jak płyn zaczął się gotować, poziom w zbiorniczku podniósł się i zaczął wypływać z zbiorniczka, przy przedostatniej kresce temp wentylator nadal się nie włączał i brak ogrzewania ciepłego w samochodzie. Podejrzewam padnięty termostat który nie załącza wentylatora ale dzisiaj zaobserwowałem że jak miałem wlany płyn do zbiorniczka między min a max, nie odpalałem samochodu po prostu stał to ten płyn gdzieś zniknął. Co jest przyczyną? nie wygląda mi to na uszczelke pod głowicą a może jednak? nie ma za bardzo objawów co do tego. Pomóżcie koledzy bo kupuje 3 piątke płynu i nie mogę jeździć w strachu że wydmucham uszczelke. Jutro jade na kanał zobaczyć czy jakiś wężyk albo zbiorniczek nie jest dziurawy ale z drugiej strony gdzie by się podziała połowa zbiorniczka?
Ostatnio zmieniony 18 mar 2012, 15:02 przez Masa89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Lucas
Forumowicz
Posty: 1359
Rejestracja: 05 lip 2009, 23:54
Auto: inne
Model: inny
Skąd?: Warszawa

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Lucas »

mój ojciec miał kiedyś omegę 2,5 tds i identyczne objawy, z tym że niestety okazało się że pękła głowica. Lekko bo lekko ale do wymiany była ;/
Masa89
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2009, 18:50

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Masa89 »

Jakieś inne propozycje?
Awatar użytkownika
Tomas
Forumowicz
Posty: 815
Rejestracja: 10 lip 2008, 11:29

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Tomas »

propozycja, albo termostat, albo czujnik temperatury płynu chłodniczego (co odpowiada za włączenie wentylatora). Druga opcja jest łatwa do zbadania. Wystarczy autko do kompa podłączyć i sprawdzić błędy.
To z głowicą też jest możliwe :/ chyba powinien się wtedy olej pojawić w z biorniczku wyrównawczym, albo w drugą stronę czyli płyn chłodniczy w oleju. Sprawdź jak wygląda olej na bagnecie. Autko czasem nie dymi Ci na biało?
Jak mawiają daltoniści "Życie jest jak tęcza - raz czarne, raz białe" ;)
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Problem z układem chłodzenia

Post autor: koti »

Zobacz czy nie masz gdzieś wycieku płynu. Na gorącym silniku może szybko odparowac i nie być widoczny, ale powinien pozostawić biały ślad.
U mnie wyciek był na chłodnicy.
Po wymianie okzało się że płyn dalej ubywa. Niestety poszła uszczelka pod głowicą. Przy ostrej jeździe wywalało płyn ze zbiorniczka. Oleju nie przybywało, węże nie były twarde ale pokazal się czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Masa89
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2009, 18:50

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Masa89 »

A więc tak ani w oleju nie widać wody (pojawiły by się pechęrzyki powietrza?) ani w zbiorniczku nie ma nic ciemnego. Olej był podobno niedawno wymieniany i jest jeszcze jasny. Więc jak narazie sprawie uszczelki pod głowicą eliminuje. Wczoraj w nocy zalałem płynu do zbiorniczka by sprawdzić rano czy gdzieś nie wycieka wężykiem czy zbiorniczkiem ale płynu nie ubyło. Czyli możliwy jest termostat nawet znajomy mechanik powiedział że to prawdopodobnie to. Sprawdziłem korek od zbiorniczka i u mnie nie ma żadnej uszczelki lecz korek dopasowuje się na ścisło... powinna być ta uszczelka? Nie wiem czy to ma coś do rzeczy ale dzisiaj czyściłem świece i były czarne z osadem.
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Problem z układem chłodzenia

Post autor: koti »

Nie wiem jak w 1L ale w 1M często pęka plastikowy kruciec przy bloku silnika lub cieknie z czujnika temperatury płynu.
Sprawdź wszystkie węże.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Awatar użytkownika
slabski
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 14 paź 2009, 20:55

Problem z układem chłodzenia

Post autor: slabski »

Ja bym chyba niestety obstawiał głowicę. Jezdzilem kiedys vito i były takie same objawy. Spróbuj auto przegazować i jeżeli wciągnie płyn a po odpuszczeniu go wyrzuci ze zbiorniczka to glowica lub uszczelka.
Masa89
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2009, 18:50

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Masa89 »

Dzisiaj zauważyłem że jeden z wężyków przy łaczeniu jest luźny (obejma słabo trzyma) i było słychać syczenie i tamtędy wywalało płynu jutro to dokręce. Dodam jeszcze że chłodnica się robi ciepła. Dzisiaj też kupiłem termostat który jutro chce wymienić tylko nie wiem gdzie on dokładnie się znajduje i jak się za to dostać. W komplecie dostałem sporo uszczelek... wszystkie mam użyć czy to na zapas? I czy ten wężyk może być przyczyną (podejrzewam że tak)

[ Dodano: 2009-10-20, 19:32 ]
dzisiaj wymieniłem termostat i miałem przy tym dużo problemów ale jakoś się udało, jak narazie wszystko jest okej zobaczymy jak będzie dalej... dzięki wszystkim za pomoc

[ Dodano: 2009-10-23, 18:45 ]
Mam znowu problem a mianowicie ciągle mi ciekło z pod termostatu pojechałem do mechanika i powiedział mi bym założył starą uszczelke bo nowe zawsze będą cieknąć i tak zrobiłem lecz pojawił się wyciek z innego źródła obok termostatu chyba że nie widzę miejsca wycieku i teraz jak zrobiłem 30km wskaźnik temp jest na 1 kresce ponad polem białym od zera lecz dmuchawą leci gorące powietrze. W mieście temp się nieco podnosi lecz na trasie spada do jednej kreski lub ciut poniżej. Termostat jest nowy dopiero co wymieniany odrazu pisze ze przed wymianą uszczelki kreska trzymała się na środku wskaźnika lub nawet kresce przed max (w mieście). Czy znowu poszedł mi termostat czy jest wszystko okej? już mam dosyć walki z tym układem chłodzenia i planuje tolka oddać do mechanika ale czekam na wasze opinie co o tym sądzicie dodam jeszcze że wyciek pojawia się przy pracy silnika czasami mocniej czasami prawie w ogóle.

zdjęcie poglądowe
Obrazek

tam gdzie czerwona kreska tam miałem strzałke i nawet lekko poniżej tej kreski
rydmar12
Forumowicz
Posty: 220
Rejestracja: 01 cze 2009, 21:23

Problem z układem chłodzenia

Post autor: rydmar12 »

najprawdopodobnie to ze ta kreska ci nie idzie do góry to bendzie czujnik temperatury przy zbiorniczku wyrównawczym
Mariusz
ODPOWIEDZ