Temperatura silnika

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
olinek2
Forumowicz
Posty: 278
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:59

Temperatura silnika

Post autor: olinek2 »

Tak nie może być, musi byś koło 90st. cały czas, inaczej jeździsz na niedogrzanym silniku, co skutkuje np. większym spalaniem. U mnie jadąc z dużej góry (2km spadku), hamując tylko silnikiem schłodziłem obieg do 50st.C, bo termostat się nie domykał. To jedna z metod na sprawdzenie termostatu. Druga to chwycić za wąż i zobaczyć czy nie puszcza za wcześnie na duży obieg. Wskazówka od temperatury powinna stać pionowo niezależnie od sytuacji :roll: no chyba że dopiero silnik odpaliliśmy :D
Termostat zacina się od kamienia. Wysuszenie używanego termostatu przez dłuższy czas też może poskutkować jego zablokowaniem, bo kiedy kamień jest wilgotny jakoś się ściera, ale bez cieczy twardnieje już na "amen"... <zygi>
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

Temperatura silnika

Post autor: vwir »

olinek2, Ty nie masz TDI. Te silniki mają to do siebie, że ciężko je zagrzać (mają za dużą sprawność) i przez to dokładane są takie wynalazki jak dogrzewanie silnika. Akurat w tolkach występuje w postaci świec żarowych wpiętych w układ chłodzenia (nie wszystkie to mają).
Wczoraj bawiłem się w ustawienie nastawnika (miałem dość wysoką dawkę paliwa) i musiałem właśnie zagrzać silnik. Bez problemu zagrzał się do 90 stopni, ale na postoju. W czasie jazdy temperatura spadała do ok. 84-82 stopni (oczywiście na blacie cały czas pokazywało 90). Takie wahania po kilka stopni to nie jest problem i wszystko jest ok. Gorzej jeśli zaczyna się otwierać duży obieg zanim jeszcze dogrzał się silnik - wtedy faktycznie termostat jest do wymiany.
Przy letnich temperaturach nawet TDI powinien się dogrzewać do tych osiemdziesięciu kilku stopni, chyba że zaślepiliśmy EGR - wtedy nieco dłużej się rozgrzewa i trudniej mu utrzymać temperaturę.
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Temperatura silnika

Post autor: szymekgd »

Temp. 84-82 (w ok. otwarcia termostatu) jest ok, ale ok.76 to chyba ciut za malo, moze faktycznie termostat sie nie zamyka do konca?


vwir, zlikwidowales dymienie zmniejszajac dawke?
Awatar użytkownika
bartekmk
Forumowicz
Posty: 1669
Rejestracja: 05 mar 2011, 20:55
Auto: Seat Toledo 1M
Model: ASV++
Skąd?: Katowice

Temperatura silnika

Post autor: bartekmk »

no nic, poczekam na cieplejsze dni i sprawdze wtedy. egr mam programowo wyłączony, jak sie wezme za czyszczenie dolotu to go zaslepie fizycznie.
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

Temperatura silnika

Post autor: vwir »

szymekgd, generalnie wydaje się być ciut lepiej, ale to jeszcze nie to. Podejrzewam, że jeszcze coś było grzebane w sofcie i przez to puści czasmi bąka. Dziwne jest to, że pojawia się to tylko na zimnym silniku.

bartekmk, chyba właśnie odpowiedziałes na pytanie. Spróbuj na chwilę włączyć z powrotem EGR i zobacz, czy się będzie dogrzewał.
serek
Forumowicz
Posty: 29
Rejestracja: 11 wrz 2011, 09:22

wskazowka twmperatury silnika nie dziala

Post autor: serek »

mam takie pytanie mam toledo 2.0 8v jaka może być przyczyna Na liczniku wskazówka od temperatury silnika nie pokazuje jaka jest temperatura a nie lubie jak mi nie dziala cos w brysi
serek
Szymek08
Forumowicz
Posty: 1687
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:18
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF+
Skąd?: Piła

Temperatura silnika

Post autor: Szymek08 »

to kup czujnik temperatury za ok 30 zł i wymień - zapewne zacznie działać
Awatar użytkownika
kuca3
Forumowicz
Posty: 33
Rejestracja: 24 cze 2011, 16:54

Temperatura silnika

Post autor: kuca3 »

Podpinam się pod temat.. Zauważyłem wczoraj, że gdy mam silnik rozgrzany do 90*C i wrzucę bieg wsteczny oraz kilka metrów na nim przejadę to wskazówka od temp. silnika spada i to dość drastycznie... Może to głupie i trochę śmieszne ale po przejechaniu kilku metrów do przodu wskazówka odbija znowu do góry. Chciałem się zapytać was czy tak powinno być? Gdzie u mnie w silniku 1,6 16V jest czujnik temperatury? Może mój Tolek po prostu złapał tyle chłodnego powietrza, że wskazówka opadła? Jak myślicie co jest nie tak? Pozdrawiam
siwy_a1
Forumowicz
Posty: 326
Rejestracja: 25 lis 2009, 01:25

Temperatura silnika

Post autor: siwy_a1 »

kuca3 czujnik masz przy termostacie, na prawo od bloku silnika.
siwy_a1
Awatar użytkownika
pawel870
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 07 gru 2011, 15:40
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V
Skąd?: Mikołów

Temperatura silnika

Post autor: pawel870 »

Witam, mam pytanie... Czy ktoś z was miał problem z długim nagrzewaniem się silnika? Ostatnio moj Tolek II nie umiał sie nagrzać do 90 stopni albo zajmowało mu to ok 15km jazdy do temp 75 i kolejne 10km do 90 stopni... dałem go do mechanika... okazało się że padł czujnik temperatury a termostat sie zawieszał... Wsadził mi nowy czujnik i termostat. Niby jest lepiej ale nie do końca... teraz na osiągnięcie 90 stopni musze przejechać jakies 10km, jedyne co zauważyłem po wymianie to, że auto wcześniej się przełącza na gaz.... Czy ktoś z was ma pomysł co może być powodem tak długiego nagrzewania się skoro czujnik i termostat są po wymianie?
ODPOWIEDZ