[1M] Hamulec ręczny

Tematy ogólno-techniczne
Awatar użytkownika
Jacek1234gml
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 26 lis 2013, 20:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV+
Skąd?: Siedlce

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: Jacek1234gml »

NED pisze:Na początek zajrzyj pod auto , linki są częściowo na wierzchu więc możesz je sprawdzić.Co do rozbierania tunelu to nie ma takiej potrzeby wystarczy wyjąć tylną popielniczkę i masz cały naciąg do oblukania.


dokładnie. jak ja wymieniałem linkę wystarczyło wyjąć popielniczkę. jak dobrze pamiętam nie trzeba było nawet zacisku ściągać. Najpierw demontujesz linkę przy lewarku (płaska 10 potrzebna) potem odpinasz mocowania do podwozia i wyciągasz ja z otworu wprowadzającego ją do kabiny, na koniec wyplątujesz ją z zacisku. Montaż w odwrotnej kolejności
Awatar użytkownika
bartekmk
Forumowicz
Posty: 1669
Rejestracja: 05 mar 2011, 20:55
Auto: Seat Toledo 1M
Model: ASV++
Skąd?: Katowice

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: bartekmk »

jutro bede wymieniał linke to moze pstrykne jakieś foto.
Awatar użytkownika
NED
Forumowicz
Posty: 280
Rejestracja: 10 gru 2010, 14:46
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.8 20V
Skąd?: Sędziszów Małopolski

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: NED »

Przy zacisku są takie metalowe zabezpieczenia w kształcie litery "U" trzeba je zdjąć żeby można było wyjąć linkę. Generalnie jest to dość banalna naprawa i ktoś kto ma jako takie pojęcie o mechanice spokojnie da sobie radę.Jak czegoś nie będziesz pewny to dzwoń 504 960 301 .
NED
magik44
Forumowicz
Posty: 12
Rejestracja: 21 cze 2010, 21:15

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: magik44 »

J będe zmieniał te linki w pn. Wczoraj zmieniłem zaciski na nowe 2 tylnie TRW. I gdy zaciągnolem ręczny trzyma super ale już nie chce odbić. Dlatego chcę wymienić jeszcze linki. Kolego bartekmk jakiej firmy linki kupileś? Bo an alledrogo są już po 15 za sztukę ale nie wiem czy takie brać żeby za 6 miesięcy znowu nie robić tego samego. I może ktoś wie jakiej długości powinna być bo na alledrogo widziałem chyba ze 2 długości ponoć pasujące do Toledo i Leona....
Awatar użytkownika
bartekmk
Forumowicz
Posty: 1669
Rejestracja: 05 mar 2011, 20:55
Auto: Seat Toledo 1M
Model: ASV++
Skąd?: Katowice

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: bartekmk »

ja kupiłem w sklepie obok mnie za 20zł z harta, wygląda dość solidnie, linka musi mieć w granicach 1690mm.
Awatar użytkownika
kuzio
Forumowicz
Posty: 674
Rejestracja: 30 mar 2012, 19:10
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ALH+
Skąd?: Siemianowice Śląskie

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: kuzio »

co odpowiada za odbijanie ręcznego w naszych autach? w jednym kole po zwolnieniu ręcznego koło się odblokowywuje, a z 2 strony linka nie chce odbijać, jak temu zaradzić? ktoś miał podobną sytuacje?
Nie wkładam pieniędzy w starego złoma, wkładam serce w pasję

MOJE TOLEDO: http://toledoclubpolska.pl/viewtopic.php?t=622 ... sc&start=0
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: vwir »

Odpowiada za to zacisk. Gdy nie odbija to możliwe, że linka się przycina. Ja wymieniłem linki i zaczął odbijać, ale i tak założyłem sprężynki, których z jakiegoś powodu w toledo fabrycznie nie zamontowano. Inne auta z tymi samymi zaciskami mają dodatkowe sprężynki cofające, a w toledo masz na nie miejsce, ale samych sprężynek nie ma. Numery sprężynek to 1K0 615 296 i 1K0 615 295. Po zamontowaniu wyglądają tak jak na fotce. Na czerwono zaznaczyłem, gdzie wchodzi końcówka sprężynki. Ja się mocowałem zanim się zorientowałem, że tam ma wejść. Dopiero później znalazłem, że tam jest dziurka, którą miałem zapchaną błotem i kompletnie niewidoczną:
Obrazek
Awatar użytkownika
kuzio
Forumowicz
Posty: 674
Rejestracja: 30 mar 2012, 19:10
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ALH+
Skąd?: Siemianowice Śląskie

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: kuzio »

ok, dzieki wielkie, koszt pewnie nie wielki a zawsze łatwiej to będzie miało pracować. A jak nie to prawa linka do wymiany.
Nie wkładam pieniędzy w starego złoma, wkładam serce w pasję

MOJE TOLEDO: http://toledoclubpolska.pl/viewtopic.php?t=622 ... sc&start=0
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: vwir »

Prościej jest najpierw zrzucić linkę przy zacisku i zobaczyć, czy zacisk wróci. Jeśli tak to linka do wymiany. Linki też są tanie, tylko ciut więcej roboty przy wymianie. Ale nie jakoś specjalnie dużo.
Awatar użytkownika
kuzio
Forumowicz
Posty: 674
Rejestracja: 30 mar 2012, 19:10
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ALH+
Skąd?: Siemianowice Śląskie

[1M] Hamulec ręczny

Post autor: kuzio »

Sprężynki kupione w 1 lepszym sklepie za 20zł para, ściągne linke przy zacisku i zobacze jak chodzi ten mechanizm. Jak będzie ok to dokładam sprężynki, a jak nie to prawa linka pójdzie do wymiany. Z lewym kołem raczej wszystko ok
Nie wkładam pieniędzy w starego złoma, wkładam serce w pasję

MOJE TOLEDO: http://toledoclubpolska.pl/viewtopic.php?t=622 ... sc&start=0
ODPOWIEDZ