Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Tematy ogólno-techniczne
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: koti »

Witam,
W dniu dzisiejszym zauważyłem czarny nalot na wewnętrznych ściankach zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego. Nie jest to olej a bardziej przypomina sadzę lub kurz. Ubyło również samego płynu. Z miesiąc temu było w połowie między min a max, a teraz jest na minimum. Dodam jeszcze, że jak odkręcam korek to słychać syczenie i poziom płynu się trochę podnosi (zarówno na ciepłym jak i zimnym silniku). Wiem, że jest to układ ciśnieniowy i ciśnienie w układzie to normalna sprawa ale to syczenie słychać nawet po dłuższej jeździe bez odkręcania korka.
Obawiam się że poszła uszczelka pod głowicą i dmucha spaliny w układ chłodzenia. A może to wina korka od zbiorniczka (już zamówiłem nowy zbiorniczek i korek)?

Dodam jeszcze że oleju mi nie przybywa, węże od chłodnicy miękkie, ogrzewanie normalnie działa.

Podzwonie po mechanikach i umówię się na wizytę, niech sprawdzą obecność spalin w płynie, może oni coś wymyślą.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
piotr33bydg
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:10

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: piotr33bydg »

Hm wymiana korka i zbiorniczka nic nie da,a czy sprawdzałeś czy nie zwiększył się stanu oleju w silniku?bo może płyn przedostaje się do silnika -wtedy może to oznaczać że albo uszczelka pod głowicą albo głowica gdzieś ma pęknięcie
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: koti »

Sprawdzałem dzisiaj rano na zimnym silniku - stan bez zmian.

piotr33bydg pisze:Hm wymiana korka i zbiorniczka nic nie da


Korek może nie puszczać do odpowiedniego ciśnienia więc wymiana może pomóc, ale zobaczymy, koszt korka niewielki.

Dodam jeszcze, że wcześniej miałem problemy z uciekającym płynem i dodane były wiórki. Układ trochę się przeczyścił i w zbiorniczku było pełno szlamu. Cała akcja i tak zakończyła się wymianą chłodnicy ale cały układ nie był dokładnie czyszczony. Może teraz wypłynęła resztka tego szlamu.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Krzyś V5
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2008, 20:07
Kontakt:

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Krzyś V5 »

Według mnie to pada Ci uszczelka pod głowicą i sadzi ciśnienie do układu chłodzenia,miałem tak w poprzednim aucie,najpierw robiło się ciśnienie w układzie chłodzenia(zbiorniczku wyrównawczym) aż w koncu poszedł płyn do oleju i tym samym szlak trafił uszczelkie.
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: koti »

Krzyś V5 pisze:sadzi ciśnienie do układu chłodzenia


Tylko że węże nie są twarde, silnik się nie przegrzewa, płynu nie wywala, ustabilizował się na poziomie min.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Bodek

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: Bodek »

koti to co napisałeś przedstawiłem znajomemu mechanikowi i powiedział że to chyba jednak uszczelka ale te informacje nie są potwierdzone na 100%. Warto sprawdzić.
servicemen
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 25 cze 2008, 18:11

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: servicemen »

A wymieniłeś płyn w układzie chłodzenia?Może wytrąca ci się jakiś składnik płynu ze starości.
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: koti »

Płyn był wymieniony razem z chłodnicą, ale bez odkręcania termostatu i może w bloku coś zostało.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Awatar użytkownika
strazak
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 21 gru 2008, 18:56
Auto: 1M
Model: 1.9 TDI ASV
Skąd?: Zgorzelec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: strazak »

koti,wychodzi na uszczelke pod głowicą,płyn masz na minimum bo już go pewnie wywaliło,a jak odkrecisz korek od zbiorniczka to mocno słychac jak powietrze uchodzi?
STRAŻAK Z POWOŁANIA!!! FOTOGRAFIA Z PASJII !!!
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Czarny nalot w zbiorniczku wyrównawczym

Post autor: koti »

Hmm, wydaje się że normalnie, nie mam porównania. Może jutro u mechanika uda misię sprawdzić zawartość spalin w płynie.

Ale gdyby wywalało płyn to chyba cały czas, a ja ze 3 miesiące temu dolewałem do połowy i teraz na min się ustabilizowało.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
ODPOWIEDZ