Prace serwisowe po stronie hostingodawcy zostały przesunięte na 05.04 od godz. 22 do 06.04 godz. 6 rano. Forum będzie wtedy niedostpęne. Z uwagi jednak na specyfikę prac, czas niedostępności może się wydłużyć.

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Tematy ogólno-techniczne
bart_sc

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: bart_sc »

Panowie jako że przyszedł czas na zrobienie hamulców tylnych (tarcze i klocki) chciałbym się dowiedzieć czy mogę się spodziewać jakiś niespodzianek. Jakie klucze będą mi potrzebne?? W astrze dla przykładu przy wymianie klocków jest potrzebny klucz ampulowy 7 którego nie miałem ale akurat trafił się sąsiad i pożyczył :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2010, 22:05 przez bart_sc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
koti
Zasłużony
Posty: 1394
Rejestracja: 04 sie 2008, 16:50
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Grójec

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: koti »

Zwykłe klucze i jakiś wciskacz tłoczka, wszystko idzie ładnie pięknie.
Seat Toledo II, 1.9 TDI 110 KM ASV, 2000r.
Awatar użytkownika
maniekmc
Forumowicz
Posty: 844
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:02

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: maniekmc »

Nie ma niespodzianek, wszystko ładnie i dosyć szybko sie wymienia :mrgreen:
[center]Obrazek[/center]
Awatar użytkownika
bartek
Forumowicz
Posty: 2115
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:12
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Olsztyn

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: bartek »

koti pisze: i jakiś wciskacz tłoczka

dobrze się wciska dwoma kluczami oczkowymi(około 17 - 19) giętymi. dobrze wyczyść piastę przed założeniem nowych tarcz. przed odkręceniem śrubki trzymającej tarczę najpierw porządnie ją obij młotkiem
RB Auto - warsztat samochodowy
Olsztyn, Kołobrzeska 50
www.rbauto.eu
Zapraszamy
bart_sc

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: bart_sc »

Dzięki za sugestie. Za wymianę biorę się za tydzień na działeczce ;-)
Awatar użytkownika
piotrekzoli
Forumowicz
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2009, 17:08
Kontakt:

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: piotrekzoli »

Panowie hamulec z tyłu jest troszkę innej budowy niż z przodu. Na pewno nie należy tłoczka wciskać żadnymi wciskami ani kluczami oczkowymi. Tłoczek w tylnym hamulcu należy wkręcać, najlepiej specjalnym do tego kluczem (taki okrągły z dwoma wypustami).
Awatar użytkownika
pavel
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 20 maja 2008, 22:29

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: pavel »

W Toledo I nie było silnika 1.6 16v... Wracając do tematu specjalistycznego klucza, chyba chodziło raczej o klucz do wkręcenia tłoczków w tylnych zaciskach. Można sobie poradzić bez niego, podstawa to komplecik dobrych narzędzi...

Przód:
1. Odkręcasz zacisk (dwie śruby - klucz 13, czasami występuje ampul 6) przytrzymując prowadzenie drugim kluczem (najczęściej 15) i wyjmujesz klocki.
2. Zdejmujesz zacisk i podwieszasz żeby nie wisiał na przewodzie hamulcowym.
3. Odkręcasz jarzmo (dwie śruby - klucz 17)
4. Jeżeli nikt jeszcze przy tym nie grzebał to tarcza zabezpieczona jest śrubą - odkręcasz i zdejmujesz tarczę.
5. Czyścisz wszystko dokładnie i skrecasz w odwrotnej kolejności wciskając wcześniej tłoczek w zacisku.

Tył:
Wszystko tak jak z przodem, oprócz tłoczka w zacisku, gdzie trzeba go jednocześnie wciskac i wkręcać. Ja robię to za pomocą śruby M12 wkręcanej w płaskownik z dospawaną nakrętką i klucza typu "mors".

Przy wciskaniu kolejnych tłoczków należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego.
TDI engines are for senior citizens...
Awatar użytkownika
maniekmc
Forumowicz
Posty: 844
Rejestracja: 19 maja 2008, 15:02

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: maniekmc »

Ja jeszcze lekko odkręcam korek w zbiorniczku od płynu hamulcowego, żeby płyn się ładnie cofnął do niego- o i cała filozofia wymiany :D
[center]Obrazek[/center]
Szymek08
Forumowicz
Posty: 1687
Rejestracja: 22 sie 2009, 17:18
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI AHF+
Skąd?: Piła

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: Szymek08 »

jest dokladnie jak kolega pavel pisze:) Ja w swoim Toledo II 1.9 TDI przed domem wymiany tarcz dokonalem. Jest to naprawde prosta sprawa i nie warto za to placic skoro mozna zrobic samemu .A pamietaj kup sobie pasty miedzianej jakas mala saszetke i sroby nia potraktuj jak bedziesz skrecal. Warto tez pomyslec nad zmiana tarcz ja do swojego zalozylem zestaw ATE tarcze Powerdisc(nacinane) Roznica w hamowaniu jest i to na duzy PLUS. Pozdrawiam i owocnej pracy zycze
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Wymiana tarcz hamulcowych (tył)

Post autor: Sony »

Panowie w niedalekiej przyszłości czeka mnie wymiana klocków i tarcz zarówno z przodu jak i z tyłu...

Słyszałem jednak, że z tyłu lubią się blokować tłoczki tak że nie idzie ich wkręcić :/
Potrzebne będą jakieś zestawy naprawcze czy coś w tym stylu ?
Kiedyś jak mechanior mi sprawdzał to stwierdził, że właśnie tłoczek nie odbija czy cuś... Nie pamiętam dokładnie.
ODPOWIEDZ