Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

Problem z układem chłodzenia

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Hubert
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 01 gru 2012, 21:43
Auto: -
Model: -
Skąd?: Katowice/Gliwice

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Hubert »

Płyn spełniający normę G12 kosztuje "grosze", dodatkowo w chłodnicy znajduje się "korek" do spustu płynu.
Kup kwasek cytrynowy lub preparat do czyszczenia układu, zlej stary płyn, zrób porządne kilkukrotnie płukanie i zalej nowym płynem.
Dodatkowo wyczyść zbiorniczek płynu, zdemontuj go.

Jeżeli płynu tuż po wymianie było w pozycji "max", to po ochłodzeniu silnika poziom może spaść.

Kup nowy korek, kosztuje ok. 7-15 zł z uszczelką w zależności od marży czy 50 czy 200procent lub zerwany gwint, klucz 19 w rękę i próba "dokręcenia" z czuciem.
lolek
Forumowicz
Posty: 337
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:05
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI
Skąd?: Warszawa

Problem z układem chłodzenia

Post autor: lolek »

Dopisze sie tutaj aczkolwiek nie wiem czy to problem z chlodzeniem ale tez nie wiem co innego mogloby byc.
Dzis rano jak zawsze wyjechalem samochodem do pracy. Pech, ze stanalem od razu w korku. Przez godzine jechalem prawie non stop na 1 biegu. Po pewnym czasie zauwazylem, ze cos mi lekko paruje spod maski. Nie bylo to kleby ale cos jednak bylo widac. Juz sie przestraszylem ale wskaznik temperatury rowno na 90 stopniach. Male obloczki dymu/pary nie pojawialy sie non stop tylko co jakis czas cos sie pojawilo. Pozniej korek sie skonczyl wiec postanowilem, ze podjade kawalek i bede mogl zjechac na stacje. Ale nic wiecej nie bylo widac wiec pojechalem do pracy. Stawalem kilka razy po drodze i nic sie nie pojawialo. Pod praca zaparkowalem i tez spokoj. Nie mam bladego pojecia co sie moglo stac. Wydaje mi sie, ze obloczki pojawialy sie po lewej stronie. Ktos ma jakies pomysly?

Sprawa sie wyjasnila. Pierdyknal jakis wezyk ze starosci. Na parkingu pod praca wycieklo ok litra plynu. Dolalem wody. Teraz powstaje pytanie czy wymieniac caly plyn czy wystarczy zeby do tego co zostalo dolac troche koncentratu?
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Sony »

Dolej G12 wymieszany z wodą destylowaną i będzie git.
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Problem z układem chłodzenia

Post autor: szymekgd »

lolek pisze:Dolalem wody.


Jeżeli z kranu to lepiej będzie wymienić cały płyn.
Michal
Awatar użytkownika
Roxon40
Moderator
Posty: 4498
Rejestracja: 14 lis 2009, 22:37
Auto: Renault
Model: Laguna III 2.0 140KM PB
Skąd?: Zabrze

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Roxon40 »

Osobiście biorąc pod uwagę jeszcze zbliżającą się zimę też proponowałbym wymienić cały płyn.
....... Było 121,8 KM i 253,1 Nm .......
....... Było 137,1 KM i 303,2 Nm .......
....... Było 154,5 KM i 339,7 Nm .......
:diabelek: EcuProject :diabelek:
:one: Jest 140 KM i 195 Nm Pb :582:
kikan82

Problem z układem chłodzenia

Post autor: kikan82 »

Witajcie
Mam podobny problem jak nie taki sam, płyn mi gdzieś ucieka niby wszystko jest suche ale ostatnio miałem problem taki że termostat się zepsół (nie trzymał temperatury i płyn uciekał na trasie szczególnie ) ale po wymianie termostatu temperatura się ładnie trzyma ale płyn czasami ucieka i nie ma różnicy czy ciepły czy zimny. Może udzielił by ktoś jakiś mądrych rad;/? bo nawet już pojawiła się opcja zamiany korka od zbiorniczka ale czy to coś da?
weneryniarz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: 06 sty 2014, 12:59

Problem z układem chłodzenia

Post autor: weneryniarz »

a ja mam pytanie laika.

Czemu piszecie żeby do g12 dolewać wody destylowanej?
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

Problem z układem chłodzenia

Post autor: Sony »

Temu, że jak dolejesz normalnej wody to może się osadzać kamień.
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

Problem z układem chłodzenia

Post autor: szymekgd »

Czemu piszecie żeby do g12 dolewać wody destylowanej?


Awaryjnie, lub rozcieńczyć koncentrat G12 do wymaganej temp. Ze zwykłej wody wytrąci się kamień.


kikan82 pisze:bo nawet już pojawiła się opcja zamiany korka od zbiorniczka ale czy to coś da?


Jak ucieka przy korku to na 100% będzie osad.
Michal
weneryniarz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: 06 sty 2014, 12:59

Problem z układem chłodzenia

Post autor: weneryniarz »

Sony pisze:Temu, że jak dolejesz normalnej wody to może się osadzać kamień.


taki głupi to nie jestem żeby tego nie wiedzieć, ale po co lać wodę jak można g12? :D

edit: ok, już wiem, że są i koncentraty na rynku ;-)
ODPOWIEDZ