Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

[ALL] ABS

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

[ALL] ABS

Post autor: Myrcek »

Witam! W moim ARL-u po przyjściu zimy ujawniła sie jedna wada. Mianowicie przy ruszaniu na sliskiej nawierzchni w prawym kole słychać i jednocześnie czuć to na kierownicy mocny zgrzyt! Podejrzewam że jest to związane z systemem TCS! Ogolnie jak wciskam gaz na śniegu to najpierw jest ten zgrzyt i dopiero wtedy załącza się system TCS i już nie ma zgrzytu tylko sukcesywnie zmniejsza mi obroty silnika żeby koła nie mieliły, jak wrzucam 2 bieg to też jest pierw zgrzyt i załącza sie TCS na 3 już działa bez zgrzytu. Teraz pytanie: Czy to jest wina układu elektrycznego czy mechanicznego systemu TCS? Jaki koszt naprawy? Z góry dziekuję za trfne porady ... Dodam że mam TCS na guzik i jak go wyłączam to i tak zgrzyta ale tylko na śniegu jak mieliłem np na piasku to problemu nie było...
Awatar użytkownika
Sony
Administrator
Posty: 7070
Rejestracja: 20 sty 2009, 20:09
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV++
Skąd?: Piotrków Tryb.
Kontakt:

[ALL] ABS

Post autor: Sony »

Myrcek, wszystko jest w porządku. Mamy coś takiego w Tolkach jak domyślne blokowanie kół przy ruszaniu (głównie działa na śliskiej nawierzchni) - zwie się to bodajże ASR i niestety nie da rady go wyłączyć (chyba że VAGiem dałoby jakoś radę, choć wątpię).

Szerzej poczytasz tutaj o ASR -> http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Techn ... 27878.html
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

[ALL] ABS

Post autor: Myrcek »

Dzieki za info, troche mnie to dziwi że to hamowanie tego koła objawia sie tak mało konfortowo, bo to dość mocny zgrzyt i szrpnięcie kierownicą, szczerze mówiąc to wolałbym to usunąć bo jak nacisne przycisk TCS to wtedy nie hamuje obrotów silnika ale zgrzyt przy ruszaniu pozostaje....na początku miałem wrażenie że koło mi odpada... :-/ Pozdro i jeszcze raz dzieki
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
Kitaj
Forumowicz
Posty: 2816
Rejestracja: 01 lip 2008, 23:52
Auto: E46 330xd/A6 C5 2.8
Model: M57D30/2.8 ALG
Skąd?: Okolice Oławy

[ALL] ABS

Post autor: Kitaj »

No i przez ten system zuzywaja sie szybciej klocki hamulcowe ;-)
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] ABS

Post autor: szymekgd »

Kitaj pisze:No i przez ten system zuzywaja sie szybciej klocki hamulcowe ;-)


Sugerujesz, ze autko samo operuje hamulcami? ;)
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

[ALL] ABS

Post autor: Myrcek »

mysle że gdyby hamowało klockami nie byłoby zgrzytu bo skąd? myśle że jest tam jakiś system na zasadzie sprzęgłaktóry to robi i może nie działa poprawnie i zgrzyta???
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
Kitaj
Forumowicz
Posty: 2816
Rejestracja: 01 lip 2008, 23:52
Auto: E46 330xd/A6 C5 2.8
Model: M57D30/2.8 ALG
Skąd?: Okolice Oławy

[ALL] ABS

Post autor: Kitaj »

szymekgd pisze:
Kitaj pisze:No i przez ten system zuzywaja sie szybciej klocki hamulcowe ;-)


Sugerujesz, ze autko samo operuje hamulcami? ;)


Tak ponieważ w zimie jak koła mielą a wiadomo jak to sie czesto dzieje zimą... to ten system czesto działa dohamowując koło a dohamuje czym ? Naszym układem hamulcowym. Była chyba kiedys nawet mowa o jakims Mercedesie chyba tej terenówce ML 320 ze klocki były wymieniane nawet co 20 tys wlasnie przez ten system i ludzie tam wyzywali na to jak nie wiem ;-)
szymekgd
Forumowicz
Posty: 4280
Rejestracja: 27 lip 2010, 14:22

[ALL] ABS

Post autor: szymekgd »

Faktycznie, hamulce moga byc uzyte przez ASR http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_trakcji ;)
Awatar użytkownika
Myrcek
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2010, 12:52

[ALL] ABS

Post autor: Myrcek »

czy wy też macie w swoich tolkach taki zgrzyt i szarpnięcie kierownicą przy ruszaniu również na 2-gim biegu???
"I wtedy Bóg stworzył Toledo i uznał że było piękne"
Awatar użytkownika
misiek73
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 20 lut 2010, 18:25
Auto: Toledo
Model: 1M
Skąd?: Białystok

[ALL] ABS

Post autor: misiek73 »

Potwierdzam ,u mnie jest tak samo.Nawet jak wyłączę TCS zgrzyt jest na początku,a potem czuć jak koła mielą razem i też czasem zgrzytnie.Na dwójce też,a jak jest bardzo ślisko to nawet na trójce.
pozdro Misiek
ODPOWIEDZ