Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

[1M] Przegub

Tematy ogólno-techniczne
ODPOWIEDZ
puchoc
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2015, 12:45
Auto: Seat Toledo 1M2
Model: 1.8 20V 125 KM
Skąd?: Lublin

Re: Przegub

Post autor: puchoc »

Szanowni Koledzy mam pytanie. Dziś miałem nieprzyjemną przygodę z moim Tolkiem M1 1.8 20V. Ruszając z ronda coś szarpnęło i jak by się coś urwało. W czasie jazdy wyczuwalne uderzenia po z przodu lewej stronie, najmocniej przy puszczaniu sprzęgla. Zatem zjechałem z ronda i zatrzymałem się. Na szczęście niedaleko domu więc zostawiłem auto na parkingu i pieszo wróciłem do domu.
Zastanawia mnie co to może być. Wcześnie od jakiegoś miesiąca miałem objaw taki że przy ruszaniu czuć było szarpanie. I przy gaszeniu bez sprzęgła również. Ale zbagatelizowałem sprawę. W czasie jazdy również było wyczuwalne trzęsienie od strony drążka zmiany biegów przy prędkości ok 70-80 na godzinę. Przy większej prędkości lub mniejszej trzęsienie ustawało. Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem Tolka. Zatem na początku myślałem że ot dwumasa. Ale wyczytałem że ten model nie ma. Czy to prawda ?
Mam też ambicje naprawiać samemu ale jeszcze nie mam dużego doświadczenia z diagnostyką. Zatem jak mogę to sprawdzić by mieć pewność co się posypało.
Błagam pomóżcie ;-)


PS.
Troszkę poszukałem na temat wymiany przegubów. Dla tych którzy są jak ja wzrokowcami.
Podobieństwo Tolka do Golfa IV pozwala mi przypuszczać że demontaż półosi jest jak tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=Cm3ZCw0_MLo

Natomiast demontaż przegubu zewnętrznego znalazlem coś takiego (niestety nie jest to Tolek zatem inaczej się demontuje przy zwrotnicy. Ale myślę że podobnie można to zdemontować sam przegub, jeśli się mylę proszę mnie sprostować) :

https://www.youtube.com/watch?v=OE3PnnFLg5Y
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

Re: Przegub

Post autor: vwir »

Przy takich objawach jakie miałeś to raczej odkręcił się przegub wewnętrzny. Wiec wystarczy uzupełnić smar (w razie potrzeby wcześniej wymyć) i dokręcić.
puchoc
Forumowicz
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2015, 12:45
Auto: Seat Toledo 1M2
Model: 1.8 20V 125 KM
Skąd?: Lublin

Re: Przegub

Post autor: puchoc »

Wczoraj była niedziela zatem nie wypadało się brudzić w centrum ;) Ale dziś zdjąłem koło i znalazłem winowajcę.
Obrazek


Ale mam pytanie również co do przegubu wewnętrznego. Czy nadaje się jeszcze do jazdy czy już do wymiany ?

http://youtu.be/HFxrAXRBVaI
Awatar użytkownika
vwir
Zasłużony
Posty: 2838
Rejestracja: 20 lis 2009, 09:58
Auto: DS5, Leaf
Model: 2.0HDI, EE
Skąd?: okolice Krosna

Przegub

Post autor: vwir »

Ten luz to pewnie będzie w samej skrzyni, a nie w przegubie. Tak jak pokazałeś na filmiku to nie wiadomo, gdzie jest luz. Musiałbyś filmować drugą część przegubu (przy samej skrzyni).
GrzechuC
Forumowicz
Posty: 21
Rejestracja: 29 sie 2015, 08:24
Auto: 1M
Model: 1.6 SR
Skąd?: Bydgoszcz

[1M] Przegub

Post autor: GrzechuC »

Mam do wymiany przegub wewnętrzny od strony kierowcy wraz z oringiem skrzyni. Jakich firm przeguby polecacie? Ruville znam. Na allegro są też GSP i kilka noname - te ostatnie odpadają. Jakie firmy jeszcze są dobre?
Obrazek
Awatar użytkownika
macsta12
Forumowicz
Posty: 318
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:15
Auto: Seat Toledo 1M
Model: 1.9 TDI ASV+
Skąd?: Dęblin

[1M] Przegub

Post autor: macsta12 »

Na pewno Lobro są dobre.
Awatar użytkownika
BiałaJ
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: 10 sie 2012, 23:03

Re: [1M] Przegub

Post autor: BiałaJ »

Przeguby wewnętrzne jakiej firmy są w miarę ok? Nie licząc Lobro, bo te 300zl
Awatar użytkownika
DzieX
Administrator
Posty: 3128
Rejestracja: 22 cze 2011, 09:58
Auto: Seat
Model: Toledo 1M
Skąd?: Nadarzyn
Kontakt:

Re: [1M] Przegub

Post autor: DzieX »

Ja zazwyczaj rozważam: Febi, SKF, Ruville, FAG, SWAG, Spidan
Może ktoś jeszcze coś podrzuci
Awatar użytkownika
BiałaJ
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: 10 sie 2012, 23:03

Re: [1M] Przegub

Post autor: BiałaJ »

Chyba nie zdążą bo dzisiaj koszyk zostanie wykupiony :-)
ODPOWIEDZ