Z przykrością informuję, że forum będzie dostępne tylko do końca najbliższego okresu rozliczeniowego. Tj. do końca lipca 2024. Decyzja zostala podjęta z powodu znikomej aktywności. Jeśli ktoś jest zainteresowany przejęciem domeny lub backupem bazy zapraszam na priv.
~DzieX

[1.9TDI AHF 99r] Pompa próżniowa / układ podciśnienia

Wszystko o silnikach wysokoprężnych
ODPOWIEDZ
rafal
Forumowicz
Posty: 18
Rejestracja: 03 kwie 2018, 09:24
Auto: Seat Toledo 2
Model: 1.9 TDI AHF
Skąd?: Wrocław

[1.9TDI AHF 99r] Pompa próżniowa / układ podciśnienia

Post autor: rafal »

Witam.
Mam pewien dylemat związany z pompą próżniową w moim Seacie. Mianowicie zauważyłem, że mam niektóre węzyki popękane. Tak więc poszedłem do sklepu zakupiłem przewody i uszkodzone przewody wymieniłem.

Jednak po wyłączeniu silnika słychać syczenie. Zakupiłem wakuometr i zmierzyłem podciśnienia.

Podciśnienie mierzono bezpośrednio na pompie i wynosi ok. -0,7 bar (cały układ z zaworami i podciśnieniem odpięty). Po wyłączeniu silnika ciśnienie spada do zera (słychać syczenie ). W jednym filmie na YT widziałem, że podciśnienie cały czas utrzymywało swoją wartość.

Zaciekawiły mnie kilka rzeczy:
- króciec od pompy się rusza
- pompa się poci (olej na króćcu)
- przewód podciśnienia od pompy do serwa wygląda jak na zdjęciu. Oglądając na internecie to te przewody wyglądają inaczej. Czy mój przewód jest uszkodzony? Jedna część została przy serwo.

Pytania:
- czy -0,7 bar to jeszcze dobra wartość podciśnienia?
- czy olej na króćcu oznacza, że lepszym rozwiązaniem będzie kupno nowej pompy czy próbować regenerować?
- czy mam uszkodzony przewód pompa podciśnienia - serwo?

Ktoś spotkał się z takimi problemami?


EDIT.
Rozwiązałem swoje problemy. Może komuś się przydadzą moje "spostrzeżenia".

Moja pompa podciśnienia przeszła regenerację. Okazało się, że króciec był luźny. Przez luźny króciec była nieszczelność. Króciec "sklepałem" i poxiliną zakeliłem miejsce gdzie przepuszcza. Druga nieszczelność była na przewodzie do serwa.
Moje serwo rozebrałem, wyczyściłem i uszczelniłem. Uszczelki można kupić szukając frazy "zestaw naprawczy pompa vacum i nr pompy vacum". Ja swoją pompę uszczelniłem silikonem wysokotemperaturowym. Wszystko złożyłem i podciśnienie jest wyższe. Pokazuje ok. -0.9bara
Dałem nowy silikonowy przewód łączący vacum z serwo. Teraz podciśnienie nie ucieka.
Teraz chyba wszystko działa.
(rozebrana pompa vacum na zdjęciu)
Załączniki
Rozebrana Pompa Vacum
Rozebrana Pompa Vacum
Przewód podciśnienia - serwo
Przewód podciśnienia - serwo
Pompa
Pompa
Podłączenie wakuometru
Podłączenie wakuometru
Podcisnienie przed regeneracją
Podcisnienie przed regeneracją
ODPOWIEDZ